ابرم در آسمان درد می‌کند

کتاب ماه مرداد ۹۴
مارین سورسکو
برگردانِ سینا کمال‌آبادی
چاپ اول ۱۳۹۴
صفحه ۴۸
تومان ۴۰۰۰


سورسکو را یکی از اصیل‌ترین صداهای ادبیات رومانی دانسته‌اند؛ نابغه‌ای مالیخولیایی. شعر او ساده است و هولناک؛ و از زندگی می‌گوید و مبارزهٔ روح با جهان مادی. شعر او صحنهٔ نبرد است؛ ترکیبِ هوشمندانه‌ای است از طنز سیاه، بینش عمیق و آگاهی از خواسته‌های روح انسان و همین به کار او قدرت می‌دهد. شعرش گاهی داستان است و گاهی تمثیل و زمانی هم فانتزی می‌شود، اما موقعیتی واقعی و ترکیب معصومیت و هوشیاری را به نمایش می‌گذارد. زبان او ساده و سرراست است، انگار که اعتقاد دارد شعر باید مختصر و موجز باشد.
مارین سورسکو، شاعر، نمایش‌نامه‌نویس، مترجم و داستان‌نویس رومانیایی، بیست‌و‌نهم فوریهٔ ۱۹۳۶ در بخش دُلج۳ واقع در جنوب رومانی و در خانواده‌ای کشاورز متولد شد، در دانشگاه یاش۴ ادامهٔ تحصیل داد و در رشتهٔ زبان‌های مدرن فارغ‌التحصیل شد. از سال ۱۹۵۹ شروع به نوشتن شعر کرد و از سال ۱۹۶۳ به ویراستاری نشریات ادبی مشغول شد و در سال ۱۹۶۴ نخستین کتابش را با نام تنها میان شاعران منتشر کرد.
از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ وزیر فرهنگ رومانی بود که به علت بیماری این مقام را‌‌ رها کرد. در اواخر زندگی از سرطان ریه و دیابت رنج می‌برد و نهایتا صبح هشتم دسامبر ۱۹۹۶ در سن شصت سالگی از دنیا رفت.